Scientific Paper Winners for the 2014-2015 Academic Year

ADULT RECONSTRUCTION

First Place:
Miles T. Birmingham, DO, Pinnacle Health Hospital

Second Place:
Mark Allen, DO, St. John Providence Health-Osteopathic Division

Third Place:
Eric Jackson, DO, York Hospital

FOOT AND ANKLE

First Place:
Katherine Sage, DO, Metro Health Hospital

Second Place:
Brian Steginsky, DO, Doctors Hospital

Third Place:
Timothy Roberts, DO, St. Mary’s Medical Center

GENERAL

First Place:
Andrew Pick, DO, McLaren-Greater Lansing

Second Place:
Christopher Johnson, McLaren Medical Center-Macomb

Third Place:
Kevin Keith, DO, Millcreek Community Hospital

HAND

First Place:
Thomas Revak, DO, York Hospital

Second Place:
Jennifer Waterman, DO, Wellmont Holston Valley Medical Center

Third Place:
Johnathan Whitaker, DO, Philadelphia College of Osteopathic Medicine

PEDIATRICS

First Place/Daniel L. Morrison Award:
Christopher Blanchard, DO, Doctors Hospital

Second Place:
Joshua Acree, DO, Riverside County Regional Medical Center

Third Place:
Adam Bitterman, DO, Plainview Hospital

SHOULDER AND ELBOW

First Place:
Kelley Brossy, DO, Botsford Hospital

Second Place:
Cesar Cereijo, DO, South Pointe Hospital

Third Place:
David Levine, DO, Rowan/SOM/Kennedy University Hospital

SPINE

First Place:
Philip Huang, DO, St. James Hospital & Medical Center

Second Place:
Jason Malone, DO, Good Samaritan Regional Medical Center

Third Place:
Paul Eichenseer, DO, Affinity Medical Center

SPORTS MEDICINE

First Place/DonJoy Award:
Abrar Adil, DO, Oklahoma State University Medical Center

Second Place:
Eric Giang, DO, Rowan SOM/Kennedy University Hospital

Third Place:
Robert Johnson, DO, Oklahoma State University Medical Center

TRAUMA

First Place:
Timothy Hawkes, DO, Broward General Medical Center

Second Place:
Callista Costopoulos, DO, Philadelphia College of Osteopathic Medicine

Third Place:
Nicholas Romeo, DO, York Hospital

Scientific Paper Winners for the 2013-2014 Academic Year

ADULT RECONSTRUCTION

First Place: Jennifer Waterman, DO, Wellmont Holston Valley Medical Center Second Place: Brandon Green, DO, Wellmont Holston Valley Medical Center Third Place: Brad Conner, DO, Genesys Regional Medical Center

FOOT AND ANKLE

First Place: Douglas Lucas, DO, Doctors’ Hospital Second Place: Christopher Reb, DO, Rowan SOM/Kennedy University Hospital Third Place: Alicia Ballard, DO, Broward General Medical Center

GENERAL

First Place: Jeremy Pascotto, DO, McLaren-Greater Lansing Second Place: Shawn Anthony Wilson, DO, Genesys Regional Medical Center Third Place: Jeffrey Jenks, DO, Millcreek Community Hospital

HAND

First Place: Johnathan Whitaker, DO, Philadelphia College Of Osteopathic Medicine Second Place: Mark Petrocelli, DO, McLaren-Greater Lansing Third Place: Tejas Patel, DO, Rowan SOM/Kennedy University Hospital

PEDIATRICS

First Place: Benjamin Smith, DO, Riverside County Regional Medical Center Second Place: Anna Avik, DO, Riverside County Regional Medical Center Third Place: Trenton Cooper , DO, Doctors Hospital

SHOULDER AND ELBOW

First Place: Kevin Klean, DO, St. James Hospital and Medical Center Second Place: Harinder Dhanota, DO, Garden City Hospital Third Place Benjamin Thomasson, DO, Rowan SOM/Kennedy University Hospital

SPINE

First Place: Christopher Vitale, DO, McLaren Medical Center-Macomb Second Place: Benjamin Smith, DO, Riverside County Regional Medical Center Third Place: Kory Johnson, DO, Metro Health Hospital

SPORTS

First Place: Molly McGraw, DO, Grandview Hospital And Medical Center Second Place: Shannon Lorimer, DO, Rowan SOM/Kennedy University Hospital Third Place: Matthew Prince , DO, McLaren-Oakland

TRAUMA

First Place: Dennis Pfisterer, DO, York Hospital Second Place: Ryan Morris, DO, Genesys Regional Medical Center Third Place: Bryan Houseman, DO, York Hospital  

Scientific Paper Winners for the 2012-2013 Academic Year

Adult Reconstruction

First Place: Dane Hansen, DO, Doctors Hospital Second Place: Jennifer Banzhouf, DO, Philadelphia College Of Osteopathic Medicine Third Place: Robert Riley, DO, Pinnacle Health Hospital

General

First Place: Brian Camilleri, DO, Grandview Hospital And Medical Center Second Place: Benjamin Thomasson, DO, Rowan SOM/Kennedy University Hospital Third Place: Melissa Martinek, DO, University Hospitals Richmond Medical Center

Hand

First Place: Thomas Revak, DO, York Hospital Second Place: Ronald B.Trale, DO, Millcreek Community Hospital Third Place: Michael Worrell, DO, Mercy St. Vincent Medical Center

Pediatrics

First Place – Daniel L. Morrison, DO Award Winner: Raymond Chan, DO, Riverside County Regional Medical Center Second Place: Jonathan Whitaker, DO, Philadelphia College Of Osteopathic Medicine Third Place: Joel Virkler, DO, Botsford Hospital

Shoulder and Elbow

First Place: Ryan Kenny, DO, Mercy St. Vincent Medical Center Second Place: Andrew Razzano, DO, Affinity Medical Center Third Place: Benjamin Szerlip, DO, University Hospitals Richmond Medical Center

Spine

First Place: Thomas Nienke, DO, Summa Western Reserve Hospital Second Place: Kanwarpaul Grewal, DO, Plainview Hospital Third Place: Aaron Rupp, DO, St. Mary’s Medical Center

Sports Medicine

First Place – Don Joy Award Winner: Shane Hess, DO, McLaren-Greater Lansing Second Place: Matthew Bullock, DO, Mercy St. Vincent Medical Center Third Place: Michael Saper, DO, McLaren-Greater Lansing

Trauma

First Place: Kyle Stephens, DO, Henry Ford Macomb Hospitals MEP Second Place: John Idoine, III, DO, Doctors Hospital Third Place: Bryan Houseman, DO, York Hospital

Scientific Paper Winners for the 2011-12 Academic Year

ARAS

First Place: Thomas Ehmke, DO, Philadelphia College of Osteopathic Medicine Second Place: Jared White, DO, Garden City Hospital

General

First Place: Joseph Borruso, DO, Millcreek Community Hospital Second Place: Scott Gibson, DO, St. Anthony Hospital Third Place: Timothy Ekpo, DO, Genesys Regional Medical Center

Hand

First Place: John Braut, DO, Rowan SOM/Kennedy University Hospital Second Place: Karston Carr, DO, Memorial Hospital

Pediatrics

First Place/Daniel L. Morrison Award Recipient: Kyle Stephens, DO, Henry Ford Macomb Hospitals MEP Second Place: Jeffrey Martin, DO, Des Peres Hospital Third Place: Michael Sumko, DO, Pinnacle Health Hospital

Spine

First Place: Emily Putney, DO, Broward General Medical Center

Sports

First Place/Don Joy Sports Award Recipient: Michael Sobolewski, DO, Millcreek Community Hospital